Zahrada a dům

Vytvořte si doma bylinkovou zahrádku

Každý z nás používá různá koření a bylinky téměř každý den, ačkoliv si to ani neuvědomujeme. Hodí se nám při vaření nejen různých pokrmů, ale také čajů nebo při výrobě mastiček. Většinou si tyto bylinky kupujeme už v hotovém produktu nebo nasušené v sáčcích. Někdo má doma třeba jeden či dva květináče s bazalkou nebo mátou. Málokdo má ale doma bylinkový záhonek. Přitom na něm není vůbec nic složitého, nezabere vůbec moc místa a ještě z něj máme spoustu užitku.

petrželka

Pokud máte zahradu nebo alespoň malý kousek místa na balkóně, stačí vám už jen krůček k tomu udělat si bylinkový záhonek. Hlavním pravidlem sázení bylinek do záhonku je ten, aby byl oplocený a neměli do něj přístup psi, kočky nebo jiná zvířata. Hlavní důvod je ten, aby bylinky nebyli nijak znečištěné, přece jenom si je přidáváte do jídla nebo si z nich vaříte čaj. Poté už je pouze na vás, jaké bylinky si do záhonku zasadíte. Nezapomeňte si nějak pěkně označit nebo popsat, co je která rostlinka. Můžete sadit klasické bylinky, jako jsou máta, meduňka, levandule nebo rozmarýn, nebo taky ty méně obvyklé; například migrénovník či koriandr. Čím více rozmanitých bylinek v záhonku mít budete, tím lépe. 

Jestliže nemáte na zahradě dostatek místa na to, abyste si vybudovali klasický záhonek v zemi, můžete zvolit květináčové záhony na terase, balkoně, u zdi domu nebo u plotu. Do jednotlivých květináčů si zasadíte potřebné bylinky a nemusíte se starat o to, že vám je pes nebo kočka zničí. 

bylinkový záhon

Oba záhonky je potřeba pravidelně zalévat podle potřeb jednotlivých rostlin. Zjistěte si, kolik vody každá z bylinek snese a ty s podobnými nároky nasaďte k sobě. Uvidíte, že vám to zjednoduší práci. A jako malý typ na závěr pro vás máme tohle: Vytvořte si deník, kde si zaznamenáte jednotlivé bylinky a napíšete si k ním, na co jsou dobré a při jakých potížích pomáhají. Vytvoříte si tak vlastní domácí bylinkovou lékárnu.