Jak ušetřit na jídle
Ušetřit na jídle nemusí vždy znamenat, že máte šetřit na kvalitě jídla, a kupovat si méně kvalitní produkty, ale nakupovat s rozumem. Jak to udělat, aby se váš rodinný rozpočet tolik nezatěžoval, ale kvalita vašeho stravování zůstala stejná?
Kvantita
To, že je něco v obchodě dražší, ještě neznamená, že je to lepší. Mnohdy totiž platíte pouze za značku, která se tváří jako něco víc, ale není. Jedním takovým příkladem je, když se v jednom známém obchodním řetězci prodávalo značkové pivo, a pak ještě pivo se značkou onoho řetězce, ale za poloviční cenu. Málokdo však tušil, že se jedná o to samé pivo, uvařené ve stejném pivovaru, a ze stejných surovin, jenomže na lahvi byla jiná nálepka. Značka totiž není zárukou kvality. Stačí si přečíst složení u podobných produktů, a mnohdy zjistíte, že je stejné. Dívejte se tedy na cenu za kus, nebo kilogram. Když pak tyto ceny porovnáte, zjistíte, že cenový rozdíl je mnohdy vysoký, a můžete tak ušetřit velkou sumu.
Nevyhazujte
Někdy máte tendenci nakupovat velké množství jídla, a později se velká část vyhodí. Nakupujte tedy ve velkém jen to, co nepodléhá zkáze, a zbytek raději v menších dávkách. Pokud vám například zbývá chléb, který už je suchý, zkuste jej zužitkovat jinak, protože vyhazovat jej by byla škoda. Tak je to se spoustou potravin. Při velkém nákupu tedy pořizujte jen to, co skutečně zužitkujete, a zbytek si pak dokupujte dle potřeby. Ačkoliv je něco ve slevě, může být lákavé toho nakoupit víc, ale nedělejte to, pokud si nejste jistí, že to opravdu potřebujete.
Porovnávejte ceny
Spousta lidí ze zvyku nakupuje v jednom obchodě, a za ceny, které se právě nabízejí. Mnohdy jsou však v jiných obchodech ceny nižší, a vy tak zbytečně vyhazujete peníze za stejný produkt. Udělejte si jedno odpoledne čas, a projděte si více různých obchodů. Porovnejte ceny toho, co obvykle nakupujete, a pak si zvolte ten, který nabízí vámi volené zboží za nejlepší ceny.