Životní styl

Workoholismus


Workoholismus – pojem, nebo životní styl? Asi jak u koho. Workoholik je člověk, který žije prací. Jeho pracovaní nasazení je obrovské a je často na úkor jeho osobního života a někdy i zdraví a vztahů. Vášeň pro práci je pro workoholika tak velká, že s tím nemůže nic dělat. Dominantní součástí života každého workoholika, je zkrátka práce. Věřím, že každý z nás se někdy setkal s workoholikem a určitě s ním někdo i žil. Tito lidé mají problém vypnout myšlenky, které se týkají práce a jsou stále duchem mimo, a to právě v práci. Vysoká potřeba toho, být úspěšný, je u workoholika běžná.

Práce

Proč jsou vlastně workoholici takoví? Pravděpodobně se jedná o to, že mají vysokou potřebu úspěchu a také jsou velice soutěživí. Jistě na ně působí také vnější tlaky z okolí. Například je od nich očekáván vysoký výkon ať už od zaměstnavatelů, nebo od kolegů v týmu. Bohužel se však takové pracovní nasazení, které workoholici mají, může rychle zvrtnout. Může vyvolat zdravotní potíže a to od psychického zdraví, tak také to fyzické zdraví. Není vůbec jednoduché být workoholikem. Workoholici můžou také často trpět stresem, úzkostmi, únavou.

mobil

Mohou mít i problémy se spánkem, špatně se stravovat a to vše může dojít velice daleko, k dlouhodobým zdravotním problémům. Je potřeba mít v životě nějakou rovnováhu a žít vyvážený životní styl. Každý workoholik, pokud si uvědomí, že má takový problém, by si měl nastavit nějaké hranice. Nebo nějaké časové rozmezí. Kdy se bude věnovat práci a kdy něčemu jinému. Dále také musí dodržovat pravidelné přestávky, dostatečně pít a jíst, aby předcházeli právě výše zmíněným zdravotním problémům. V životě je důležité mimo práci mít také koníčky, nějaké rodinné a přátelské vazby, na kterých je přeci potřeba také pracovat. Umět relaxovat, odpočívat, mít dostatek kvalitního spánku. Na to všechno workoholici zapomínají.