Že by konec Pavla Vrby?
S touto neústupností samozřejmě souvisí i to, že trenér má zkrátka svoje oblíbence. Hráči jako Limberský, Krmenčík, Řezník nebo Hrošovský prostě hrají za každou cenu. V poslední době pak byla plzeňskému trenérovi vyčítána přestupová politika. Tady se však musím Páji zastat – díky finanční síle Daniela Křetínského a čínskému sponzorovi Slavie Praha se povedlo pražským S zdecimovat český trh natolik, že i klub jako Viktoria se s nimi může jen horkotěžko přetahovat o hráče.
Důkazem toho jsou třeba letní přestupy Slavie. Mladý Provod (mimochodem hráč Plzně), o kterém před 14 dny drtivá většina české fotbalové veřejnosti nikdy neslyšela, najednou stojí 20 milionů korun, což je částka, za kterou v rámci ligy dříve přestupovali čeští reprezentanti. U jabloneckého Holeše se dokonce hovoří o 30 milionech, a to se nezmiňuji o cifrách, které lítaly okolo hráčů jako Stanciu nebo Olayinka. Ačkoliv Viktorka vydělala při svém posledním tažení Ligou Mistrů nemalé finanční prostředky, toto jsou peníze, které za hráče dát nemůže. Vraťme se však k původní otázce – prospěl by Plzni odchod trenéra? Moje odpověď zní, že si to v současné chvíli a situaci nedovedu představit. On je člověk, který s tímto klubem s přestávkou pracuje již deset let. Kádr, který v Plzni působí, si vybíral sám a mnoho hráčů základní sestavy pracuje s ním již dlouhou dobu. Jakýkoliv nový trenér by měl nesmírně těžkou práci s nastolováním nových pořádků. Trvalo by minimálně 2-3 přestupová období, než by se zbavil přebytečných hráčů a nakoupil vhodné posily. Nesmíme, také zapomenou na fakt, že plzeňský kádr patří k těm nejstarším v české lize a ne nadarmo se říká, že starého psa novým kouskům nenaučíš. V tomto ohledu se nabízí paralela s dvěma anglickými kluby, a to Arsenalem a Manchesterem United. Oba tyto kluby hráli pod taktovkou jednoho manažera více než 20 let, oba tyto kluby byly nesmírně úspěšné a v podstatě nastolovaly trendy anglického fotbalu. Jenže všechno jednou končí, a tak Sir Alex Ferguson i Arsene Wenger museli skončit.
Od té doby se oba tyto mančafty potácejí na hranici Ligy mistrů a Evropské ligy a k velkým trofejím jsou na míle vzdáleny (pokud tedy nechceme počítat FA Cup či právě Evropskou ligu). Ať chceme nebo ne, Vrbova vláda v Plzni jednou skončí. Otázkou je kdy. Nyní bude na vedení vybrat vhodný moment a hlavně vybrat vhodného nástupce. V současné době se hodně mluví o slovenském trenéru Adriánu Gulovi, který je v československém prostředí aktuálně asi nejzajímavější, pro Plzeň dostupný, fotbalový trenér. Není však velký risk povolat do zbraně člověka, který v Česku jako trenér nepůsobil a nezná tolik místní prostředí a fotbalovou kulturu?